Learning Pyramid – czyli jak uczyć się i uczyć innych skutecznie

Swojego czasu, mój kolega Certyfikowany Trener Microsoft mawiał – chcesz się nauczyć jakiejś technologii – poprowadź z tego szkolenie. Ja wtedy byłem na początku drogi Trenerskiej, w która tak swoją dragą nie zaangażowałem się nigdy w 100% i wtedy nie do końca się zgadzałem z tym twierdzeniem. Aczkolwiek trzeba przyznać, że coś w tym jest – ucząc innych zwłaszcza dorosłych, napotykając na przeróżne pytania – stajemy się ekspertami w danym temacie.

 

W czasie konferencji Microsoft Ignite 2019, a tak naprawdę w czasie zorganizowanego dnia dla Certyfikowanych Trenerów Microsoft, poruszony był temat efektywnego uczenia w szczególności dorosłych. Zaprezentowano wyniki badań i tzw. Piramidę Uczenia (Learning Pyramid). Do tej pory, jeszcze za czasów studenckich znałem Piramidę Potrzeb Masłowa (Hierarchia) – w której tak swoją drogą mamy również odesłanie do nauki.

Piramida Masłowa

Przechodząc do rzeczy wspomniana Piramida Nauki, mówi nam o efektywności nauki – czyli jakie są najbardziej efektywne metody nauki:

Learning Pyramid

 

Mając na uwadze powyższe badania, najbardziej efektywna forma nauki własnej to próba nauki innych – aczkolwiek nie ma co ukrywać, jeżeli jesteśmy “zieloni” z jakiegoś tematu – to ciężko zacząć uczyć innych. Aczkolwiek, jeżeli już mamy trochę wiedzy możemy organizować kursy dla owych “zielonych” w temacie i w ten sposób sami będziemy się rozwijać w danym temacie.

Nie będę się rozwijał nad poszczególnymi piętrami w tejże piramidzie, bo jest to zebranie wydawało się rzeczy oczywistych. Najlepsza nauka przez praktykę – jak coś zrobimy wdrożymy – na pewno się nauczymy. Tak samo obejrzenie czegoś w rzeczywistości jak działa (Demo) daje więcej niż tylko przeczytanie o czymś. A jeszcze więcej to podyskutowanie o czymś.

Co mnie zaskakuje w powyższym opracowaniu, to stopień Audio/Video – tzn. jest bardziej wartościowy niż czytanie. Warto o tym pamiętać, gdy powiemy dziecku “Wyłącz tego youtuba i poczytaj” – z premedytacji nie poruszam tutaj tematu związanego z wartościami, prezentowanymi przez niektórych youtuberów.

Wracając na rynek IT, z którym jestem związany to naszła mnie myśl, że część osób / firm, zapewne nie znając powyższych badań, zaczęło realizować powyższy scenariusz nauki – praktyczne zastosowanie Piramidy Nauki. Niewątpliwie liderem na rynku Polskim był Robert Stuczynski z projektem Virtual Study, gdzie były i nadal są prezentowane materiały szkoleniowe z zakresu IT – swoją drogą jest to kopalnia wiedzy dot. historycznych systemów jak Lotus Notes. Była to realizacja stopnia 3 – Audio / Video, ale zabrakło kolejnych stopni, które to stopnie realizowane są przez niżej wymienione produkty.

Najbardziej daleko z kolei poszedł Mirosław Burnejko, gdzie w oparciu o Dyskusje i prezentacje swojej drogi życiowej zbudował firmę od podstaw i w czasie 2 lat odniósł niesamowity sukces – myślę to o Chmuarowisku. Sam Mirek poszedł dalej i realizuje ostatni stopień tym razem Piramidy Masłowa i chce inspirować innych do realizacji Piramidy od stopnia 3 do późniejszych, a myślę tutaj o Fabryce Kursów, gdzie uczy, jak zarabiać na kursach.

Przeglądając zasoby Internetu, a także uczestnicząc w tzw. Community kolejne osoby niejako pod tym samym szyldem realizują z powodzeniem kolejne przedsięwzięcia szkoleniowe i np. Michał Furmankiewicz wydaje się, że przejął zarządzanie https://szkolachmury.pl/, gdzie co chwile pojawiają się kursy na które wręcz czeka rynek i mam na myśli tutaj Kubernetes i Google Cloud.

Bardzo jestem ciekaw ostatniego produktu, wydaje się dla najbardziej zaawansowanych, a na pewno tworzonych przez ekspertów, którzy zapewne połamali klawiatury wdrażając kolejne yaml’e w usłudze Kubernetes. Mowa tutaj o Łukasz Kałużny w akompaniamencie z Jakub Gutkowski i Piotrkiem Stappem https://poznajkubernetes.pl/ – swoją drogą najbardziej profesjonalna strona.

Na śmierć bym zapomniał o Maciej Aniserowicz – https://edu.devstyle.pl/, którego kursy są najbardziej popularne i odniosły największy sukces – a i mają pojawić się nowe.

 

Jeżeli chodzi o profesjonalne firmy szkoleniowe, to Centrum Szkoleniowe ABC DATA – Action, a obecnie Cloud Team również oferowała szkolenia Audio / Video – ale śmiem twierdzić, iż za bardzo się nie przyjęły – aczkolwiek w czasie szkoleń wykorzystywane są z powodzeniem wszystkie techniki z Powyższej Piramidy. Natomiast Altkom Akademia oprócz powyższego angażuje uczestników w dyskusje po szkoleniu, gdzie mają oni możliwość zadawania pytań i na odpowiadania na nie i w ten sposób realizują ostatni poziom Piramidy.

W sumie można powiedzieć, że wszyscy realizują strategie Learning Pyramid – dla dobra rozwoju rynku IT. Zastanawiam się czasami czy rynek się nie nasyci i kiedy, aczkolwiek patrząc na ssanie na specjalistów IT nie nastąpi to szybko.

Na koniec bym zapomniał, że sam na tym poletku działam i zapraszam na moje kursy.

 

Mariusz Ferdyn

 

PS: Jeżeli kogoś nie wymieniłem, to z czystego zapomnienia. Jednocześnie informuje, iż nie reklamuje powyższych firm kursów, a inwestycja w wiedze to najlepsza inwestycja, ale przed zakupem zwłaszcza w Black Friday i Cyber Monday należy się zastanowić – mimo, że wszyscy oferują zwrot pieniędzy, jeżeli nie będziemy zadowoleni.