Tworzenie paczek MSI przy pomocy Advanced Installer

Czasami się zdarza, że potrzebujemy stworzyć paczkę MSI – sprawa jest stosunkowo prosta jeżeli jest to oprogramowanie, które tworzymy. Wówczas nawet Visual Studio posiada adekwatne opcje. Jeżeli natomiast musimy stworzyć paczkę MSI z już istniejącego oprogramowania, którego mamy tylko plik exe sprawa wygląda nieco gorzej.

Swojego czasu na płytach instalacyjnych z Windows XP/2000 było oprogramowanie, które trzeba było zainstalować na czystym systemie i następnie wystartować je. W pierwszym ruchu oprogramowanie to robiło obraz systemu plików i rejestru, a my w kolejnym kroku instalowaliśmy dowolne oprogramowanie i je ewentualnie konfigurowaliśmy. Mogliśmy nawet zainstalować więcej niż jeden program. W trzecim kroku program do tworzenia paczki, sprawdzał różnice i na tej podstawie robił paczkę MSI.

Obecnie do tego celu jesteśmy skazani na użycie komercyjnego oprogramowania i jedynym, które posiada ową funkcjonalność jest Advanced Installer. Co ciekawe jeżeli jesteśmy bloggerem, MVP lub MCT możemy otrzymać oprogramowanie za darmo.

Poniżej na screenach przestawiam w jaki sposób zrobiłem paczkę MSI (hasło hcompl) oprogramowania Comarch ERP Optima w wersji 2018.2.1.950.

Inne oprogramowanie do robienia/edycji paczek MSI:

  • ORCA – bezpłatny stary, ale nadal działający edytor MSI, przydatny tylko do edycji już stworzonych MSI. Użwam go dosyć często do wyłączenia w instalatorze sprawdzenia platformy i zmuszenia do zainstalowania programu dla Windows 2000 32 bitowego na np. Windows 10 64 bitowym. Innym przykładem jest np. zainstalowanie VMToolsów na wirtualce działającej na HYPER-V lub sprzęcie fizycznym. Przydatne przed wirtualizacją lub w wykorzystaniu Azure Site Recovery.
  • MSI Wrapper – Konwersja klasyki Inno Setup do MSI. Czyli raczej jeżeli robimy własne oprogramowanie.
  • WixEdit – Oprogramowanie do tworzenia MSI, ponoć rozbudowane.