Failover Cluster w Azure i rozwiązania HA w Azure / Niestandardowe podejście do Hybrid Cloud / Niestandardowe wykorzystanie Azure Network Load Balancer

Podczas MVP Summit 2018 były prezentowane bardzo ciekawe architektury wdrożeń usług typu Cluster z wykorzystaniem chmury – nie tylko Microsoft Azure, ale też AWS bądź Google Cloud.
Przykłady oparte na podstawie wdrożeń Microsoft SQL lub Hyper-V – ale tak naprawdę na tej podstawie można zaprojektować inne rozwiązania jak np. Scale Out File Server.

Uwaga: materiały te zostały zwolnione z NDA, dlatego mogę je zaprezentować. Obecnie zawierają zdjęcia dość słabej jakości, ale jak tylko będę miał chwile zrobię odpowiednie grafy.

 

Przykład wdrożenia aplikacji na dwóch serwerach aplikacyjnych i bazy danych również na dwóch również na dwóch serwerach z wykorzystaniem Space Direct. Proszę zauważyć, iż wykorzystane są w tym momencie dwa Availability Set – aczkolwiek bym się zastanowić, czy nie zrobić wszystko w jednym. Według prowadzącego (osoby odpowiedzialnej za rozwój Windows Server) w ten sposób osiągamy większe SLA mimo, iż w Azure nawet pojedyncze maszyny z użyciem dysku SSD mają SLA 99,9.

Rozwinięcie powyższego rozwiązania, zapewniające jeszcze większe SLA z wykorzystanie Clustered Shared Volume:

Przechodzimy teraz do najważniejszego usługa a mianowicie aplikacja musi wiedzieć do, którego serwera bazy danych się połączyć, w rozwiązaniach On-Prem po prostu IP Adres usługi jest przywiązany, albo do jednego serwera, albo do drugiego – w przypadku rozwiązań w Azure wykorzystamy Azure Load Balancer – i to w dwóch przykładach – przykład 1 niestety zdjęcie niezbyt czytelne (ale link do rozwiązania poniżej i wkrótce podmienię na właściwe rozwiązanie).

Oficjalne dokumenty prezentujące implementacje znajdują się tutaj, aczkolwiek myślę, że takie podejście slajdowe i pokrótce opisujące jest dobre dla Architektów.

Inne prezentowane rozwiązania to np. FailOver Cluster rozciągnięty pomiędzy On-Prem i Azure z wykorzystaniem np. Nested Virtualization na maszynach w Azure (Ev3 i Ev3). Myślę, że w tym przypadku też trzeba zastosować rozwiązanie typu Azure Load Balancer, aby sensownie dostawać się do tych maszyn. Można też zastosować Hyper-V Replica, w której to IP podmieniane są automatycznie.

Wszyscy namawiają do rozwiązań PaaS, tak aby zapomnieć o maszynach wirtualnych, ale niestety przepisanie aplikacji nie jest takie łatwe i tanie, a niniejszy artykuł pokazuje troszeczkę inne spojrzenie na Hybrid Cloud, a zwłaszcza na wykorzystanie Azure Load balancer’a.

A Microsoft na pewno jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczy z usługami w Azure i Hybrid Cloud.